Francouzští studenti jsou opět hosty naší školy

V neděli 24. března skupina devíti studentů a dvou pedagogů zahájila čtrnáctidenní pracovní stáž v České republice, ve Znojmě a jeho okolí. Cesta z jejich domova, z francouzského města Auch, které leží na jihu Francie, trvala téměř celý den.

 

V pozdních nočních hodinách žáci povečeřeli v místní restauraci a ubytovali se v internátu naší školy. V pondělí ráno byli slavnostně uvítání vedením školy a seznámili se s pracovišti odborného výcviku oborů Kuchař-číšník, Prodavač, Pekař, Cukrář a Zahradník. Odpoledne se setkali se žáky naší školy, seznámili se s prvními českými slovy a na oplátku naučili naše žáky několik francouzských slovíček. Následující dny strávili na pracovištích našich partnerů - Základní a mateřská škola Višňové, Komunitní škola a jazykový klub Bunnies na Hradišti, ÚKZÚZ v Oblekovicích, N Hotel v Příměticích a Farma Auer v Jevišovicích. Odpolední program byl také zajímavý. V úterý procházka starým městem, ve středu bowlingový turnaj v Bowlingbaru, ve čtvrtek muzikoterapie.

O víkendu žáci spolu s českým doprovodem navštívili Brno, kde se seznámili s pamětihodnostmi, nechyběly ani nákupy v galerii Vaňkovka. V neděli se uskutečnil výlet do Vídně.

Následující týden opět bude naplněn pracovními aktivitami v rámci pracovní stáže. Studenti si po týdnu svoje pracoviště vymění. Některá pracoviště byla nahrazena novými – Vinařství Lahofer a APPALOSA ranč v Lažínkách. V rámci odpoledních aktivit studenti navštíví Znojemské podzemí, večer se sejdou s našimi žáky v čajovně. Jedno odpoledne stráví v režii našich žáků, kteří pro ně připraví vlastní, jistě zajímavý program.

Jsem přesvědčena, že stejně jako v letech předcházejících, bude pobyt francouzských studentů hodnocen pozitivně a práce kolegů a pracovníků nebo majitelů firem, kteří jsou ochotni s námi spolupracovat, bude hodnocena opět velmi dobře.

Mgr. Marie Povjakalová

Francouzští stážisté objevovali vídeňskou metropoli

Poslední březnovou neděli se skupina francouzských stážistů hostující na SOŠ Znojmo, Dvořákova společně se svými vyučujícími vydala nasát vídeňskou atmosféru a seznámit se s tamní kulturou. Díky zájmu žáků a slunnému počasí se to podařilo dvojnásob. Žáci a jejich pedagogové si prohlédli historické centrum Vídně, které nesčetnými památkami a různými stavebními slohy jen hýří. Hned první zastávka v barokním jezuitském kostele žáky překvapila svojí nádhernou výzdobou v podobě malebných fresek a unikátních morových sloupů, a tato podívaná byla doplněna o chrámový zpěv sboru za doprovodu orchestru. Cestou ke gotickému chrámu svatého Štěpána si stážisté prohlédli sochu a náměstí J. Gutenberga, vynálezce knihtisku, a poté zamířili k hradnímu divadlu, radnici a vídeňskému parlamentu. Čas oběda se blížil, a tak francouzští žáci studovali nabídku klasických rakouských jídel na jídelním lístku ve stylové restauraci. A můžete hádat, které jídlo zvítězilo. No přece „Wiener Schnitzel“ nebo-li vídeňský řízek! Poté si stážisté prohlédli muzejní komplex a na náměstí Marie Terezie obdivovali budovy přírodovědného a umělecko-historického muzea. Nejvíce se jim líbil vídeňský hrad (Hofburg) a videoukázka s lipicány představujícími jezdecké umění. Toto koňské plemeno pak žáci a jejich pedagogové s velkým zájmem obdivovali v nedalekých stájích. Po prohlídce státní opery se všichni těšili do městského parku, který žákům nabídl pohodové chvíle odpočinku a načerpání síly na návrat vlakem zpět do Znojma.

Mgr. Jindřiška Nevrklová

Podrobnosti
   

Kontakt: Dvořákova 19 - tel.: 515 225 280, 515 248 538   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

   
Copyright © 2020 SOŠ a SOU Znojmo. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.
Vytvořil Portal 70 - tvorba webových stránek Znojmo
DnesDnes113
VčeraVčera280
Tento týdenTento týden1611
Tento měsícTento měsíc8628
CELKEMCELKEM611919